7 Wiadomości | 84 Pliki | 95 Filmy | 94 Kody
Gry
Szukaj
Najpopularniejsze Filmy
Najpopularniejsze Kody
Polecane strony
Statystyki
New Super Mario Bros. (NDS)
Wydawca: Nintendo
Producent: Nintendo
Data wydania Swiat: 2006
Data wydania Europa: 2006
Gatunek: Platformowa

Dodal:
Dnia: 11.05.2008
Czytan: 17080
Nasza ocena: 10
Ocena Graczy: 1Galeria Filmik kody
Recenzja:
Kiedy w domach polskich graczy królował Pegasus, a gry kupowało się na bazarach, była sobie pewna gra zwana Super Mario Bros. Z pozoru prosta gierka przyciągała gracza do pada na długie godziny. Dla tych, którzy właśnie dla SMB poświęcili masę padów od Pegasusa, Nintendo przygotowało New Super Mario Bros - nowy Mario w starym stylu. Właśnie o tej grze opowiem w tej recenzji.

New Super Mario Bros jest grą przygotowaną na 20-lecie serii. Panowiem z Nintendo nieco spóźnili się z wydaniem tego tytułu, bowiem grę wydano w 2006 roku, czyli 21 lat po wydaniu Super Mario Bros - czwartej gry z Mario w roli głównej. Przed Super Mario Bros okazały się jeszcze 3 gry o przygodach włoskiego hydraulika - Donkey Kong, Mario Bros i Wrecking Crew. Jednak najbardziej znaną grą z serii jest SMB. Była to bowiem piewsza scrollowana platformówka z Marianem i była dołączana do podstawowego pakietu konsoli NES(Nintendo Entertainment System). Była również dołączana do większości klonów tejże grajmaszynki, takich jak np. wcześniej wspomniany Pegasus. Super Mario Bros było nieskomplikowaną platformówką w której wcielaliśmy się w jednego z braci Mario - Mario Mario lub Luigiego Mario i przemierzamy osiem światów w poszukiwaniu księżniczki Grzybkowego Królestwa - Peach, która została porwana przez złego smokopodobnego potwora zwanego Bowser. Brzmi banalnie? Większość gier w tamtych czasach miała taką lub podobną fabułę. Dość już napisałem o pierwowzorze, pora więc przejść do recenzji.

New Super Mario Bros to platformówka 2.5D łącząca części poprzednich gier z serii i kilka nowych elementów, o których opowiem w dalszej części mojej recenzji.

Po odpaleniu NSMB oczom gracza ukazuje się menu. Nie licząc opcji, możemy wybrać 3 tryby gry - główny, multiplayer i mini-gry. W trybie głównym przechodzimy grę składającą się z 80 poziomów podzielonych na, jak to zwykle w grach z Marianem bywa, 8 światów, z czego 4 są ukryte. Po wybraniu save slotu pokazuje się nam krótkie intro pokazujące prostą fabułę gry: Bowser Jr. - syn Bowsera porywa księżniczkę Peach, a Mario wyrusza jej na ratunek. Z duchem lat osiemdziesiątych, banał. Ale jakie to ma znaczenie? Dla mnie żadne. Liczy się grywalność, a na brak tej nie można narzekać. Gra to klasyczna platformówka z Marianem i już od początku wiadomo o co chodzi. Biegamy, skaczemy, rozwalamy mury głową, zbieramy grzybki i gwiazdki. Większość elementów gry pochodzi ze starszych gier z Mario, mamy klasyczne power-upy, takie jak grzybki, kwiatki, gwiazdki, wrogowie ze starszych gier(Goomba, Koopa Troopa, Blooper itp.). Ale nie zabrakło też nowości, takich jak dwa nowe rodzaje grzybków - Mini Mushroom i Mega Mushroom. Pierwszy zmniejsza naszego bohatera do miniaturowych rozmiarów, pozwalając mu na wyższe i dalsze skakanie i dostęp do niedostępnych dla dużego Mario miejsc. Miniaturowy Mario może także wykorzystywać przeciwników jako trampolinę. Mega Mushroom jest przeciwieństwem Mini Mushroom - zwiększa on Mario do rozmiarów Godzilli pozwalając mu na niszczenie wszystkiego co znajduje się w pobliżu(może nawet niszczyć rury!). Ciekawym power-upem jest też skorupa. Była ona już wykorzystywana w poprzednich tytułach SMB, ale tym razem znajduje ona nowe zastosowanie - pozwala ona Mario schować się w niej i ślizgać, dzięki czemu możemy dostać się do niektórych zabudowań. Na niektórych poziomach znajdują się przejścia do armat będących odpowiednikami Warp Zone z pierwszego SMB, i właśnie do dostania się do jednej z nich jest potrzebna skorupa(szczegółów nie zdradzę ;) ). Jeden power-up możemy przechowywać w schowku i użyć go później, dotykając jego ikonę na touchscreenie. Ciekawą rzeczą w NSMB są też bossowie. W większości platformówek z Marianem wszyscy bossowie byli raczej monotonni i niezbyt zróżnicowani, a tu mamy dla odmiany zupełnie innego bossa na każdym świecie - przykładowo Bowser na pierwszym, na innym znowu gigantyczny Goomba, na innym chmura strzelająca piorunami, a na jeszcze innym latająca rosiczka w kąpielówkach, a na samym końcu zmierzymy się z Bowserem Jr. i ponownie z Bowserem. OK, już ich pokonaliśmy i obejrzeliśmy napisy końcowe. THE END? Nie! Żeby ukończyć grę do końca, musimy zebrać wszystkie gwiazdki(nie, nie te od nietykalności) i je wydać, oraz odkryć wszystkie przejścia. Na każdym poziomie są 3 gwiazdki, co daje 320 gwiazdek, które możemy wydać na nowe "tapety" do touchscreena towarzyszące nam podczas gry.

Drugim trybem gry jest multiplayer - Mario i Luigi ścigają się, kto szybciej zbierze wszystkie gwiazdki. Do wyboru mamy kilka plansz i kilka opcji. Świetna zabawa, oczywiście jeśli mamy 2 DSy i drugiego gracza ;). Trzecim trybem jest tryb mini-gier. Możemy tu zagrać w jedną z 18 gier. W każdą z nich gra się stylusem. W niektóre można grać w multi do 4 graczy.

New Super Mario Bros od strony graficznej przedstawia się nieźle - trójwymiarowe modele postaci mimo niewielkich rozmiarów wyglądają kapitalnie. Tła są co prawda
dwuwymiarowe, ale są ładnie narysowane i zróżnicowane. W tle możemy zobaczyć zależnie od poziomu i świata pałac, góry, wybuchający wulkan czy też las.

Muzyka w New Super Mario Bros jest też niczego sobie. Mamy kilka przyjemnych nutek, niektóre zaczerpnięte ze starszych gier z serii, inne zupełnie nowe. Co ciekawe, niektóre postaci reagują na muzykę, obracając się czy podskakując w momencie odtworzenia danego fragmentu melodii. NSMB jest także piewszą oryginalną grą z Mario z zastosowaniem mowy(nie licząc remake'ów z serii Super Mario Advance) Co do dźwięku, to w większości jest to klasyczne bździą-bździą z pierwszego Super Mario Bros.

Podsumowując, New Super Mario Bros to doskonała gra w oldschoolowych klimatach. I jest to najlepszy dowód, że Mario najlepiej wypada w 2D. 10/10 Gorąco polecam!


»Komentarze

Dodał Yamato Dnia: 11.05.2008 21:55
Kurde coś się krzaczy i nie jest napisane że to ja to napisałem. WTF?
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Login
Ankieta
Shoutbox   
COPYRIGHT BY STREFA-GIER
ALL RIGHTS RESERVED